Експертите размислуваат. Дали треба да земате прашоци пред тренинг?

Експертите размислуваат. Дали треба да земате прашоци пред тренинг?

Дневните потреби за калории за мали деца помлади од 2 години паѓаат помеѓу 700 и 1.000 калории. На децата на возраст од 2 до 8 години им требаат помеѓу 1.000 и 2.000 калории, се вели во извештајот. Проценките на дневниот внес на калории се разликуваат многу за постарите деца и тинејџерите, според USDA, со опсег од 1.400 до 3.200.

Додека онлајн калкулаторите обезбедуваат груби проценки за внесот на калории, Каролин Сузи, регистриран диететичар и портпарол на Академијата за исхрана и диететика, препорачува да се консултирате со диететичар за најдобро да ги дознаете вашите потреби за калории и како да ги задоволите. Здравствените цели и медицинската историја може да се вклучат во формулирањето на препорачаната диета на начин што не може да се подигне од онлајн калкулатор.

Што е калорија?

Калоријата е единица енергија во храната , според Националниот институт за здравје.

„И нашето тело ја користи таа енергија добиена од храната за да ни помогне да го живееме нашиот најдобар живот и да го поминеме целиот ден“, изјави Сузи за USA TODAY.

1 грам јаглени хидрати е 4 калории, 1 грам протеини е 4 калории и 1 грам масти содржи 9 калории, според Одделот за здравство на Јужна Дакота.

Пазете се од екстремни калориски дефицити

Еден начин за слабеење е со намалување на потрошувачката на калории, но експертите предупредуваат да не се намалува премногу.

Сузи рече дека наидува на луѓе на диети со екстремен дефицит на калории кои консумираат помалку од 1.000 калории дневно.

„Едноставно не е доволно да ве поттикне долгорочно“, рече Сузи. „И она што е страшно е тоа што кога е толку екстремно и премногу ниско, се ставате на ризик за одредени недостатоци на витамини и хранливи материи“.

А истражувањата покажаа дека внесувањето премалку калории може да го запре метаболизмот.

„Гледам дека многу луѓе недоволно јадат затоа што прават смешни пресметки на интернет“, изјави за USA TODAY Кристина Барт, професорка по здравје и исхрана на Државниот универзитет во Аризона. „И се прашуваат зошто не губат тежина. Па, кога премногу ги намалувате калориите, вашето тело забавува. Вашиот метаболизам се забавува“.

Дехидрацијата е честа причина за многу болести кои секојдневно ги носат пациентите на ЕР. Ова вклучува главоболки и вртоглавица, замор, гадење, стомачни грчеви и запек, болки во мускулите и камења во бубрезите. Биолошки, ова има смисла, имајќи предвид дека 60% од нашето тело е вода.

Придобивките од соодветната хидратација се неспорни..

Затоа, не е изненадување што TikTok и социјалните медиуми изобилуваат со моди околу соодветната хидратација и хакери за тоа како да се постигне тоа. Еден од попознатите е #gallonofwateraday, кој ги охрабрува учесниците да пијат еден галон или 4,5 литри вода дневно. Во меѓувреме, #cirkul собра речиси 400 милиони прегледи на TikTok за шише со вода со навидум нормален изглед со механизам за арома на вода што се прилагодува по интензитет за да се стимулира пиењето. И на други места на социјалните мрежи, Клои Кардашијан се колне во нејзиното мотивационо шише со вода од 23 долари, кое стана бестселер на Амазон.

Но, колку вода всушност треба да пиеме дневно?

Националните академии за науки, инженерство и медицина на САД утврдија дека соодветен дневен внес на течности е околу 3,7 литри течности дневно за мажи и 2,7 литри за жени. Се чини дека ова е многу, но запомнете дека околу 20% од нашиот дневен внес на течности доаѓа од храната. Постојат повеќе намирници од 85% вода кои се одличен извор на хидратација и други важни витамини кои ни се потребни, вклучувајќи краставици, домати, лубеница, јаболка и кељ.

Сезоната на настинка и грип е тука. Дали витамините навистина делуваат?

Така, по сместувањето на течностите добиени од храната, поговорката да се настојува да се пие околу шест до осум чаши вода дневно (1,2-1,5 литри) е генерално договорена и изгледа практична. Потребни се повисоки дневни количини за спортистите, за оние кои живеат во топла или влажна клима или на големи надморски височини и за оние кои се болни со треска, повраќање или дијареа.

Повеќе: Луѓето се колнат во јаболков оцет за губење на тежината. Дали навистина функционира?

Исто така, важно е да запомните да го запретете внесот на вода во текот на денот. Ако пиете премногу во краток временски период, ќе се чувствувате подуени и сити. И обидете се да избегнувате да играте навечер, освен ако не сакате да се будите и да користите бања повеќе пати навечер кога треба да спиете.

Уште еден професионален совет: Пијте вода со оброците. Водата го помага варењето, особено во фазите на џвакање и голтање и ја одржува столицата мека https://w-loss-website.com/makedonia/ и се движи низ цревата. Честа заблуда е дека пиењето вода ги разредува дигестивните сокови и ја попречува апсорпцијата на хранливи материи. Но, тоа е мит кој треба да се разоткрие уште еден ден.

Мајкл Дејно е овластен лекар за ЕР во Лос Анџелес. Студирал глобално здравје на Универзитетот Џорџтаун и има диплома по медицина на Универзитетот Бен-Гурион. Тој ја заврши својата обука за престој по итна медицина во Медицинскиот центар Линколн во Јужен Бронкс. Тој е исто така поранешен волонтер на Мировниот корпус на Соединетите Американски Држави. Најдете го на Инстаграм @dr.daignault

Повеќе: Дали талогот од кафе може да се користи за да се запре крварењето? Одговорот може да ве изненади.

Луѓето ставаат лук во ушите. Докторот објаснува зошто тоа е лоша идеја.

Експертите размислуваат. Дали треба да земате прашоци пред тренинг?

Долго време ни беше кажано дека солта е лоша: но дали е навистина?

Дали вредат зелените прашоци?

„Пијалаците како Athletic Greens се дизајнирани да му покажат на потрошувачот дека можат да ги задоволат своите потреби за микронутриенти во пијалок со мал волумен, меѓутоа, обично тоа не е случај“, објаснува Лит. „Иако овие пијалоци може да обезбедат дополнителни микронутриенти, тие не ги обезбедуваат никому сите нивни дневни потреби за микронутриенти.

Лаура Лигос , регистриран диететичар нутриционист и специјалист за спортска диететика, исто така смета дека многу зелени прашоци се „прескапи маркетиншки трик“.

„Ако некој патува, има потреба од хранливи материи стабилни на полица или има проблеми со џвакањето, зеленчукот во прав може да биде опција.

„Во Athletic Greens веруваме дека храната е на прво место и знаеме дека нема кратенки за здрав живот. „Тие навики вклучуваат јадење целосна храна, вежбање и секојдневно внимавање. AG1 ги комплиментира и ги комбинира овие избори за животен стил со 75 состојки поддржани од науката, вклучувајќи витамини, минерали, пробиотици од извори на целосна храна“.

За сите кои немаат дневни препорачани витамини и минерали, Лит препорачува секогаш прво да ја избираат храната.

„Храната е примарен извор за повеќето витамини и минерали“, вели таа, додавајќи дека многу луѓе можат да ги задоволат своите потреби за микронутриенти преку нивната исхрана.

„Доколку некој има потешкотии да ги задоволи овие потреби за микронутриенти, првата препорака обично е да започне да зема мултивитамини и да ги провери недостатоците кај нивните лекари по потреба“, советува Лит.

Што е со пијалоците од „кал“?

MUD/WTR се продава како алтернатива за кафе, но Ligos истакнува дека кафето не е нездраво и има свои здравствени придобивки.

„Сепак, кофеинот може да има негативни ефекти врз одговорот на стресот и способноста за спиење на луѓето, така што имам многу клиенти кои имаат корист од намалувањето или елиминирањето на внесот на кофеин“.

Лит објаснува дека пијалоците како „:rise“ на MUD\WTR може да се сметаат за „подобар“ избор за некои луѓе поради разликата во содржината на кофеин. Според веб-страницата на MUD\WTR , пијалокот содржи една седмина од кофеинот од една шолја кафе.

Лигос вели дека ако некој не толерира кофеин, таа прво би сакала да знае зошто да ја одлучи најдобрата алтернатива.

„Дали затоа што претеруваат? Дали затоа што не управуваат добро со стресот? Дали затоа што не спијат? Сите сакаме патерица, но често на основните работи им треба внимание“, објаснува таа.

За најдобра енергија, Лигос вели:

  • спијте од 7 до 9 часа
  • останете добро хидрирани
  • добивате многу витамини и минерали
  • јадете доволно
  • и управувајте со нашиот стрес

„Оттаму, препорачувам само да го ублажите внесот на кофеин или да се префрлите на безкофеин“, додава таа.

Сакате да спиете подобро? Размислете за повеќе вежбање

Колку вода навистина ви треба? На социјалните мрежи луѓето пијат по еден галон дневно.

Дали додатоците во прав се безбедни?

Иако користењето на овие производи може да изгледа корисно, секогаш е важно да се провери етикетата, предупредува Лит.

„Одредени витамини може да бидат токсични ако се консумираат прекумерно. Многу од овие велнес пијалоци во прав (ако се земаат прекумерно), може да обезбедат прекумерни количини на одредени микронутриенти, со што се зголемува ризикот од можна токсичност“, вели таа.

Ligos забележува дека е исто така важно да се проверува зелениот прав бидејќи „многумина биле позитивни на тешки метали“.

Многу зелени прашоци користат и комерцијална мешавина на состојки, што значи дека конечната количина на одредени состојки е непозната.

Истото важи и за пијалоците од кал кои имаат адаптогени во нив.

„Не е јасно колку има во секој производ, што значи дека е тешко да се знаат здравствените придобивки“, забележува Ligos.

Ако сè уште сте во искушение да посегнете по додатоци како овие, запомнете дека тие не се добро регулирани, па затоа е важно да проверите дали биле тестирани од трета страна. AG1, на пример, е тестиран од трета страна за да се осигура дека нема небезбедни нивоа на тешки метали или други загадувачи.

„Ова гарантира дека тие се тестирани за загадувачи и дека го имаат она што велат дека го имаат во производот“, вели Лигос. И таа предупредува да не купувате додатоци кои ги туркаат вашите омилени инфлуенсери или познати личности.

„Она што функционира за нив можеби нема да работи за вас и навистина не знаете дали тие го земаат или само добиваат плата за да зборуваат за тоа“.

Не пропуштајте: Ѕвездата на „Бриџертон“ Никола Кофлан ги замоли фановите да престанат да споделуваат мислења за нејзиното тело

Култура на исхрана: Ким Кардашијан запрепастена во фустанот на Мерлин Монро на Мет Гала. Но, по која цена?

Можеби сакате: Сакате да станете посилни? Еве како да тренирате со мали тежини, а сепак да изградите мускули

Еве што треба да знаете за вашите навики за спиење, како тие влијаат на вашата помош и што можете да направите за да добиете подобар ноќен одмор:

Како да препознаете дали не спиете доволно?

Постојат многу знаци дека можеби не спиете доволно, но најочигледно е да се чувствувате вошливо кога ќе се разбудите наутро. Други типични знаци вклучуваат црвени и подуени очи со темни кругови и вреќи одоздола, и ако ви треба многу кофеин за да го поминете денот. Луѓето кои се лишени од сон, исто така, може да имаат слаба контрола на хормоните кои управуваат со гладот, што доведува до желба за нездрава храна што резултира со зголемување на телесната тежина.

И недостатокот на сон може да влијае на расположението, меморијата и способноста за правилно фокусирање.

Што може да предизвика лош сон?

Зошто сме лишени од сон? Под претпоставка дека не страдате од хронична болка, земате лекови кои ве одржуваат будни или сте преокупирани со итен случај што го менува животот итн., во најголем дел, ние сме виновни затоа што дозволуваме тоа да се случи. Како и повеќето работи во животот, ако не ги цените или ги гледате како потреба, тие имаат тенденција да бидат запоставени.

Можеби ви се допаѓа: Неухранетоста кај постарите лица е честа појава, но често се игнорира. Еве еден едноставен начин да се борите со него

И, се разбира, избегнувајте кофеин и алкохол пред спиење. Алкохолот може да ви помогне да заспиете побрзо, но честопати доведува до нарушувања во сонот подоцна.

Кои се четирите фази од циклусот на спиење?

Откако ќе заспиете, поминувате низ четири фази. Првите три фази се класифицирани како сон „не-брзо движење на очите“ (не-РЕМ), кој се смета за најважен за добар одмор и реставрација. Сите четири фази колективно се сметаат за еден циклус на спиење. Вообичаено поминуваме низ четири до шест циклуси на спиење на ноќ, при што секој циклус трае приближно 90 до 120 минути.

Фазата 1 е лесна и кратка (до седум минути), време кога телото почнува да се релаксира, дишењето и отчукувањата на срцето се забавуваат и мускулите се релаксираат. Фаза 2 е подлабока, но сепак слаба, а температурата на телото почнува да опаѓа бидејќи метаболизмот се забавува и мускулите се релаксираат уште повеќе. Фазата 3 е подлабока со најбавните мозочни бранови („делта“) и се верува дека е најважната фаза за чувство на освежување при будењето. Тоа е исто така фаза која промовира градење и поправка на коските, мускулите и другите клетки на телото, вклучувајќи ги и имуните клетки.

Contents

× Lets Chat